‘ULU ŞEHİR BURSA’ SERGİSİ AÇILDI

Bursa Göç Tarihi Müzesi Merinos Müze Galeri’de izlenime sunulan ‘Bursa Ulu Şehir’ konulu resim sergisi, sanatseverlerden tam not aldı.

BURSA – Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Merinos Göç Tarihi Müzesi Müze Galeri’de izlenime sunulan ‘Bursa Ulu Şehir’ konulu resim sergisi, Bursalı sanatseverlerden tam not aldı.

Merinos müze galeri, Türkiye genelinden bilim ve sanat merkezleri görsel sanatlar öğretmenleri tarafından hazırlanan el emeği eserlerin yer aldığı ‘Bursa Ulu Şehir’ konulu karma resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü BTSO Kamil Tolon BİLSEM Görsel Sanatlar Öğretmeni ve Sanatçı Reyhani Akan’ın yaptığı sergide; Ankara, Muş, Zonguldak, Düzce, İzmit, Kırıkkale, Kahramanmaraş, Eskişehir, Hatay, Balıkesir, Kayseri, Sakarya, Uşak, Gaziantep, Konya ve Bursa’dan sanatçıların eserleri sergilendi.
Göç Müzesi Müze galeride 4 Kasım Cumartesi tarihine kadar görülebilecek olan serginin açılışında konuşan Reyhani Akan, “Türkiye’de bir ilk olarak üstün ve yetenekli öğrencilere eğitim veren öğretmenlerin eserlerini sergilemekle birlikte plastik sanatlar alanında sanatçılarımızın çalışmalarını desteklemek ve kalıcı eserler kazandırmak amacıyla bu sergiyi düzenledik” dedi.
Sergideki eserlerin sanat odağında sosyoloji, felsefe ve estetik açıdan derin anlamlar taşıdığını anlatan Akan, eser sahiplerinin çalışmalarıyla ‘Bursa Ulu Şehir’ temasını tarihi, geleneksel, folklorik, mitolojik, yerel, evrensel, mistik, destansı, masalsı, ikonik, spiritüel olarak özgün anlatımlarla figüratif, soyut ve deneysel biçimlerde ele aldıklarını söyledi. Akan, bazı sanatçıların da sanat mirasından ve gelenekselden esinlenerek yeni boyutlara ulaşabilmeyi hedeflediğini kaydetti.
Sergide, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde de eserleri yer alan, Cumhuriyet Dönemi’nde Atatürk’ün emriyle yurt dışında eğitim gören ünlü ressam Malik Aksel de anıldı. Ressamın Bursa konulu eserleri, sergiye katılım gösteren öğretmen sanatçılarca ilgiyle izlendi. Sergiye katılan sanatçılar, eserlerinin sanatseverlerle buluşmasına destek olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkürlerini iletti. Karma resim sergisi, 4 Kasım Cumartesi tarihine kadar Göç Müzesi Müze Galeri Alanında görülebilir.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

DSC_0076

DSC_0077

DSC_0092

DSC_0069

DSC_0062

DSC_0031

DSC_0028

DSC_0027

DSC_0023

DSC_0021

DSC_0018

DSC_0015

DSC_0012