GÖÇ TARİHİ MÜZESİ’NDE ‘DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’ FOTOĞRAF SERGİSİ

  • DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA BURSA ENGELLİLER FEDERASYONU’NUN DÜZENLEDİĞİ VE MİMARLAR ODASI BURSA ŞUBESİ’NİN ‘ENGELLİ OLAN İNSANLARIMIZ DEĞİL YAPILARIMIZ’ TEMALI FOTOĞRAF YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ESERLERDEN OLUŞAN FOTOĞRAF SERGİSİ, BURSA GÖÇ TARİHİ MÜZESİ’NDE İZLENİME AÇILDI.

 

BURSA – Bursa Göç Tarihi Müzesi, ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla Bursa Engelliler Federasyonu’nun düzenlediği ve Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nin ‘Engelli Olan İnsanlarımız Değil Yapılarımız’ temalı fotoğraf yarışmasında dereceye giren eserlerden oluşan fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Bursa Engelliler Federasyonu tarafından hazırlanan programa, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Türkiye’de 8.5 milyon kişinin engelli olduğunu tahmin edildiğini, engelli bireylerin başkasına ihtiyaç duymadan hayatını devam ettirebilmesinin temel hak olduğunu dile getirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin bu kapsamda çalışmalarını sürdürdüğünü, geçen ay ‘Erişebilir Müzeler’ projesini hayata geçirdiğini anlatan Karlık, “3 Aralık Engelliler Günü kapsamında Müzeler Şube Müdürlüğü, Bursa Engelliler Federasyonu ve Mimarlar Odası Bursa Şubesi işbirliğiyle hazırlanan fotoğraf sergisinde, engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları sıkıntılara dikkat çekilmiştir. Büyükşehir belediyesi olarak tüm kesimlere eşit hizmetler götürmeye çalışıyoruz. Bursa’daki engelli bireylerin envanterini çıkarttık, gerekli desteği vermeye devam ediyoruz. Daha yaşanabilir, engelsiz Bursa için hizmet üretiyoruz” dedi.

 

Vali Yardımcısı Ergün Güngör ise, engelliliğin sadece kendisini değil, ailesini, toplumu ve ülkeyi ilgilendiren bir konu olduğunu ifade etti. Yöneticiler olarak her türlü alanda engelli vatandaşlara erişebilirliği sunmaları gerektiğini aktaran Güngör, “Son senelerde yasal düzenlemeler yapıldı. Önümüzdeki hedef, erişebilirliği gerçek anlamda sağlamaktır. Engelli vatandaşların tüm hizmetlerden yararlanmasını istiyoruz. Sergide yer alan fotoğraflar, insanı düşündüren kareler. Umarım önümüzdeki senelerde bu tür fotoğrafları görmeyeceğiz. Engellileri sosyal hayatın içerisinde tutmalıyız. Herkes her an engelli olabilir. Bunu unutmamalıyız” diye konuştu.

 

Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Can Şimşek, 16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında fotoğraf yarışması düzenlediklerini, fiziki engelli vatandaşların yapı ve binalarda yaşadığı sıkıntıları ortaya koymayı ve toplumun dikkatini çekmeyi amaçladıklarını ifade etti. 383 fotoğraf arasından 20 eserin sergilemeye değer görüldüğünü anlatan Şimşek, “Ülke nüfusunun yüzde 13’ünün engelli vatandaşlardan oluştuğunu düşünürsek insanların karşılaştıkları mimari engellerin yaşamı ne kadar zor hale getirdiğini anlayabiliriz. Her insan için erişebilmenin önemli olduğu çalışma ortaya koydu” dedi.

Bursa Engelliler Federasyonu Başkanı Mürşit Atlıakın, sergiyi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Görsel çalışmaların mesajı vermek açısından daha etkili olduğunu kaydeden Atlıakın, programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bursa Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Zenbilci, engellilerin senede bir gün programlarla gündeme gelmeye çalıştığını söyledi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde topluma mesaj gönderdiklerini belirten Zenbilci, “Aslında insanlara ‘Biz de insanız, sizden farkımız yok, uzaylı değiliz, bizleri de bir anne dünyaya getirdi. Kimimiz duyamayabilir, göremeyebilir, yürüyemeyebilir’ diyoruz. Amacımız, farkındalık oluşturmak. Mimarlar Odası Bursa Şubesi, anlamlı bir fotoğraf yarışması düzenledi. Bu fotoğrafları tüm kesimlerle paylaşmak istedik. Valilik, Mimarlar Odası ve Engelliler Federasyonu olarak 2016 senesini Engelliler Erişebilirlik Yılı ilan edeceğiz. Böylece daha büyük ve kapsamlı faaliyetler yürüteceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Özel Bilgiç Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve YeniGün Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri ve eğitmenleri tarafından dans gösterisi yapıldı. Programın sonunda konuklar, fotoğraf sergisini gezdi.

Sergi iki hafta boyunca Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

20868_DSC_0275_1_201512040825

20868_DSC_0282_1_201512040825

20868_DSC_0307_1_201512040825

20868_DSC_0343_1_201512040825

20868_DSC_0346_1_201512040825

20868_federasyon_201512040825

3 Aralık Engelliler Günü

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ