29 OCAK ANMA PROGRAMI BURSA GÖÇ TARİHİ MÜZESİ’NDE YAPILDI.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÖÇ TARİHİ MÜZESİ VE BTTDD BURSA ŞUBESİ TARAFINDAN DÜZENLENEN “29 OCAK MİLLİ KİMLİK VE DİRENİŞ GÜNÜ ANMA TOPLANTISI VE FOTOĞRAF SERGİSİ”, BURSA GÖÇ TARİHİ MÜZESİNİN EV SAHİPLİĞİNDE YAPILDI.

 

BURSA – Büyükşehir Belediyesi Göç Tarihi Müzesi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi Gençlik Kolları tarafından düzenlenen “29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Günü Anma Toplantısı ve Fotoğraf Sergisi”nde, Batı Trakya Türklerinin verdiği mücadele ve yaşanan sıkıntılar, o dönemi birebir yaşayanlar tarafından anlatıldı.

 

Batı Trakya Türklerinin, maruz kaldıkları ayrımcı ve baskıcı politikalara dikkat çekmek ve maruz kalınan saldırıları unutturmamak adına 1988 senesinde başlatılan ‘29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Günü’ münasebetiyle Bursa Göç Tarihi Müzesi’nin ev sahipliğinde anma programı düzenlendi. Programa, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Atilla Ödünç ve Şükrü Köse, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Avrupa Batı Trakya Türkileri Federasyonu Kurucu Başkanı Cafer Alioğlu, Gümülcüne Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, sivil toplum kurumuşlarının temsilcileri ve Batı Trakya Türkleri şubelerinin yöneticileri, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kolları ile Bursalılar ilgi gösterdi.

 

Anma programı, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği’nin (BTTDD) ve Batı Trakya Türklerinin verdiği mücadelelerinin anlatıldığı film gösterimiyle başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanvekili ve BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse, 29 Ocak 1988 tarihinin, yapılan haksızlıklara karşı Batı Trakya Türklerinin ayağa kalktığı, haklarının geri verilmesi için milli direniş gösterdiği bir gün olduğunu söyledi. O dönemde yaşanan süreci anlatan Şükrü Köse, 29 Ocak 1988’de Gümülcine’de toplanabilen yaklaşık 5 bin kişiyle ve gelemeyenlerle polis arasında çatışmalar yaşandığı hatırlattı. 29 Ocak 1990’da Batı Trakya Türklerinin iki sene önceki olayları anmak için mevlit programı düzenlemek istediğini, ancak buna da izin verilmediğini aktaran Köse, “Bazı fanatik Yunanlılar tarafından Türklere, Türk evlerine ve  Gümülcine çarşısındaki Türk dükkanlarına saldırılar yapıldı. Türk dükkanları yağma edilir. Aralarında İskeçe Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Aga ve İskeçe eski Milletvekili Ahmet Faikoğlu’nun da bulunduğu Türklere de saldırıldı. 29 Ocak, yapılan haksızlıklara karşı duruşun sergilendiği, Batı Trakya Türklerinin 28 senedir unutmadığı ve her sene anmaya devam edecekleri bir  Milli Direniş Günü’dür. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şubesi olarak Gençlik Kollarımızla birlikte ve Büyükşehir Belediyemizin de destekleriyle o gün yaşayanları tekrar hatırlamak amacıyla ‘29 Ocak Fotoğraf Sergisi ve Anma Programı’ düzenledik. 4 Mart Cuma gününe kadar açık kalacak olan fotoğraf sergimize tüm Bursalıları davet ediyorum” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç ise, kendisinin de Batı Trakya kökenli olduğunu, Bursa gibi bir şehirde yaşadıkları için şanslı olduklarını belirtti. Yaşanılan acı olayları unutturmayacaklarını ifade eden Ödünç, aynı durumun tekrar yaşanmaması için gerekli adımları atacaklarını dile getirerek, programda emeği olanlara teşekkür etti.

 

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, Batı Trakya’da yaşanan acıların unutulmamasının önemli olduğunu söyledi. Her zaman güçlünün sözünün geçtiği bir dünyada yaşadıklarını anlatan Dündar, “100 sene önce Balkanların haritası değiştirildi. Türkler çok acılar çekti. Şimdi de Orta Doğu’nun haritası değiştiriliyor. Yine Müslümanlar acı çekiyor. Damdan düşenin halini, en iyi damdan düşen anlar. Orada barınamayıp bizlere sığınan insanlara her zaman kol kanat geriyoruz. Bayır Bucak Türkmenlerine yardımlarımızı aralıksız ulaştırıyoruz. Devletimize, bayrağımıza sahip çıkmalıyız. Osmanlı’nın Balkanlara ilk ayak bastığı zaman ki ruhla çalışmalarımızı sürdürmeliyiz” diye konuştu.

BTTDD Bursa Şubesi Gençlik Kolları Başkanı Murat Hasan ise, haksızlıklara ve şiddete hiçbir zaman müsamaha göstermeyeceklerini, dünyanın her neresinde olursa olsun şiddetin, terörün karşısında olacaklarını dile getirdi.

 

Konuşmaların ardından Avrupa Batı Trakya Türkleri Federasyonu’nun Kurucu Başkanı Cafer Alioğlu ve Gümülcüne Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Batı Trakya’da verilen mücadeleyi ve yaşanan sıkıntıları dinleyicilerle paylaştı. Oturumun ardından BTTDD Bursa Şubesi Başkanı Şükrü Köse ve Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar panelistlere plaket takdim etti.

 

29 Ocak Milli Kimlik ve Direniş Günü kapsamında açılan fotoğraf sergisi, 4 Mart Cuma gününe kadar Bursa Göç Tarihi Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

 

21189_DSC_0152_1_201601301847

21189_DSC_0168_1_201601301847

21189_DSC_0175_1_201601301847

DSC_0036

DSC_0031

21189_DSC_0164_1_201601301847

 

DSC_0042

21189_DSC_0136_1_201601301847

21189_DSC_0138__201601301847

 

 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ