Bolşevik Yönetimi

1783-1923 yılları arasında geçen 140 yıl boyunca Anadolu’ya göç eden Kırım Tatar Türklerinin sayısı 1.800.000 kişiyi bulmuştur.

Kasım 1920’de Rus Bolşevik hâkimiyeti altına giren Kırım için büyük sorunlar asıl bu dönem başladı. Bölgede yaşanan baskı ve sıkıntılara açlığın da eklenmesi ile artık dayanacak gücü kalmayan Kırım Tatar Türkleri, Türkiye’ye sığınmak durumunda kaldı. Bu sırada İstiklal Savaşı veren ve zor zamanlar geçiren Türkiye, tüm imkânsızlıklarına rağmen Tatar Türklerine kucak açtı ve bölgeye açlık yardımında bulundu.

1930’lu yılların başlarına gelindiğinde ise Rus Sovyet Lider Josef Stalin tarafından Osmanlı Devleti’nden kalma Türk pasaportular ile onların aileleri Kırım’dan sınır dışı edildi. Bu uygulama sonucunda Türkiye’ye gelenlerin sayısı 10.000’i buldu.

Geride kalan Kırım Tatar Türkleri, yurtlarına canları pahasına sahip çıktıkları halde gün yüzü görmüyorlardı. 2. Dünya Savaşı sırasında Kırım, bu kez de Almanlar tarafından işgal edildi ve bölgedeki Türklerin bir kısmı Doğu İşçisi (Ostarbeiter) olarak zorla götürüldü (1941). Orta Avrupa’dan kaçan Tatar Türklerinin bir kısmı, mülteci kamplarından Türkiye’ye geldiler. Savaş sonrasında Sovyet işgaline uğrayan Kırım Tatar Türkleri için yeniden kara günler başladı. Stalin, bu çilekeş topluma zulüm uygulayarak onları Orta Asya ve Urallar’a sürdü (1944).